Czym jest food pairing?

Edukacja Żywność

Tutaj znajdziesz szczegółowe wiadomości o food pairing.

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych połączeń aromatów, nie oznacza to, iż łączenie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka absolutnie do siebie nie pasują, nie może przynieść interesujących i, co ważne, pysznych wyników. Dowiadujemy się o tym coraz częściej. Silny wpływ na nasz zmysł smaku miało niewątpliwie otworzenie się na inne tradycje kulinarne i możliwość kupna nieosiągalnych dotąd w Polsce artykułów spożywczych. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem rzadko już dziwi. Osoby, które posmakowały tych wyjątkowych fuzjach smakowych nierzadko zaczynają swoje eksperymenty i samodzielnie szukają coraz to dziwniejszych zestawień. Żeby te jednak przyniosły wyczekiwane rezultaty, powinno się przedtem wyposażyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – mieszanie smaków w harmonijną, niezwykłą całość

Jeśli pragniemy, by nasze kulinarne poszukiwania istotnie okazały się źródłem ekscytacji i umożliwiały odkrycie nowych smakowych wrażeń, należy działać zgodnie z regułami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są wyłącznie instrukcjami, o których nie wolno zapominać, aby smaki wiążą się w nieprzeciętną, lecz harmonijną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się sztukę mieszania ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za kategorycznie od siebie różne. Wszystkie reguły food pairingu są jednak gruntownie przemyślane i poparte szeroką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim zawartości konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale także o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na bujnej wyobraźni oraz wyczuciu

Do eksperymentów z food pairingiem wymagane są duża fantazja oraz instynkt, jednakże to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu liczy się znajomość ilości różnorodnych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. W związku z tym trafną decyzją będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa mniej więcej kilkanaście godzin.

Nasze dane:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]