Zabezpieczenie fundamentów – zleć to profesjonalnej ekipie

Branża budowlana Usługi

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danym przypadku. Wszak zastosowanie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią wykorzystuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów też warto zlecić profesjonalistom, gdyż nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieskuteczna.