Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Usługi

Zamów badania wysokościowe Bielsko na www.badaniabielsko.pl

Wielu z nas pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z myciem szyb w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. W myśl uchwalonych w naszym kraju regulacji są to jednak wszelkie prace przeprowadzane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, kiedy prace prowadzone są minimum trzy metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej przychodni?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie umożliwiające działania na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wówczas słusznie zrobimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa celem przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności padaczka oraz choroby błędnika, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (mimo że możemy to ominąć stosując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, zaś osoby po pięćdziesiątym roku życia – co roku.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]