Co mają na celu badania operatorów?

Usługi

Badania operatorów Bielsko - usługi dostosowane do Twoich potrzeb.

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada też na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Ustawa dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu wykonywanie tego rodzaju badań jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]