Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Usługi

Badania kierowców Bielsko Biała - usługi dostosowane do waszych potrzeb

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, percepcja prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]