Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Usługi z zakresu finansów

Więcej szczegółów o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, że praktycznie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z podstaw efektywnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na świecie funkcjonują także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie jednego kraju.

Co jest więc głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie kraje świata i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz wiele innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]