Kurs dolara. Zdobądź więcej informacji.
W latach 80-tych każdy chciał mieć przynajmniej kilka dolarów, aby wybrać się na zakupy do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło przejaw sukcesu w życiu zawodowym. Dzisiaj spora część Polaków zamawia na co dzień zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz możliwości międzynarodowej wysyłki paczek z największych globalnych sklepów internetowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a nabyć go da się również bez wychodzenia z domu, gdyż od kilku lat w Polsce funkcjonują kantory online, w których można wymienić złotówki na dolary po kursie częstokroć rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.
Dolar – ciekawostki, które mogą zaskoczyć
Określenie „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I w rzeczy samej pierwotnie środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie sporo przeciwników, pojawiły się dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem monet. Ciekawostką jest to, że banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien lnianych (ok 25%) oraz bawełnianych (ok 75%) z dodatkiem paru innych ingredientów, które są sekretem. Nie oznacza to jednakże, że amerykańskie banknoty są bardziej trwałe – według statystyk niskie nominały pozostają w obiegu około 5 lat, a banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a wytworzony z nich materiał jest przekazywany firmom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu aż 3 dziesięciolecia, ale są one również na ogół gubione, a częstokroć po prostu wyrzucane. Według analiz tak kończą rokrocznie przeszło 62 miliony dolarów w bilonie.
Kantor internetowy – tu sprawdzisz bieżący kurs dolara
Dolarem nazywa się wiele walut jednak nie da się ukryć, że jeśli mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w poprzednim wieku był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w tym wieku pomału słabł. Jednakże wymiana dolara nadal stanowi pokaźny wycinek obrotów na rynku Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnym momencie poznać jego cenę między innymi na stronie kantoru online, gdzie kurs walut uaktualniany jest co parę chwil. Dodatkowo, można tam przejrzeć historyczne dane dotyczące kursu dolara oraz skonfrontować jego cenę z bieżącymi kursami najważniejszych światowych walut.