Wyprawy górskie – nie tylko Tatry

Podróżowanie Sport i rekreacja

Kilimandżaro wyprawa. Zdobądź więcej wiadomości

Wiele osób spędza swój czas wędrując po górach. Zwykle zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w dalekich od naszego kraju rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Obecnie przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Azji, Meksyku czy Afryki. Z całą pewnością dużym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna asysta agencji dużo ułatwia, ale jej pracownicy nie zdobędą szczytów za nas. Wymagana jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wyprawę z niezwykle ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z dobrej jakości sprzętem i dostosowaną do warunków górskich odzieżą.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które należy koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry konieczne jest stu procentowe dostosowanie się do decyzji podejmowanych przez lidera grupy.

Nasze dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]