srebrne wisiorki, srebrne zawieszki, zawieszki

Wisiorki srebrne

Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów

Srebro to jeden z najchętniej stosowanych przez artystów materiałów. Nie może to zaskakiwać – jest miękkie, pięknie wygląda, a także charakteryzuje je nietypowy połysk. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak odpowiedniej dbałości – surowiec ten okazuje się naprawdę czuły, przez co możemy uszkodzić. Jak więc troszczyć się o srebrne ozdoby?

Detergenty źle działają na wisiorki srebrne

Silne środki myjące dla wyprodukowanej ze srebra biżuterii są szkodliwe. Pod ich wpływem surowiec może zmieniać kolory oraz pokrywać się osadem. Nie wolno więc używać ich do czyszczenia biżuterii, a w czasie prania ręcznego koniecznie powinniśmy ściągnąć noszone wisiorki srebrne oraz bransoletki.

W czym trzymać wisiorki srebrne?

Wisiorki srebrne musimy chronić także wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich trzymania powinniśmy znaleźć kuferki wykładane od wewnątrz miękką tkaniną – zapobiegniemy tak ich uszkodzeniu. Srebro niezbyt dobrze znosi też kontakt z wilgocią oraz ciepłem, które mogą powodować, że straci kolory lub zmieni kształt. Zanim schowamy kilka przedmiotów do szkatułki, musimy przed tym zabezpieczyć je delikatną szmatką albo wrzucić do plastikowej torebki.

Czyszczenie wisiorków srebrnych

Do czyszczenia srebrnej biżuterii należy użyć letniej wody z solą – doskonale zmywa pojawiający się na powierzchni tego surowca nalot. Poza tym odpowiednie będą także wódka, białko jaja i odpowiednie płyny. Do pielęgnacji srebrnych ozdób powinniśmy używać delikatnych ścierek – sztywne potrafią porysować fakturę.