Rzeźba jest jedną z pierwotnych form artystycznego wyrazu. Pierwsze dzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i nieustannie towarzyszą nam w przeróżnych sferach naszego życia. Znajdziemy je zazwyczaj tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w galeriach, w muzeach i w kościołach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na placach i ulicach, w gmachach firm, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W naszym wpisie przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Rzeźby z metalu w miejscach użyteczności publicznej
Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, częstokroć bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (aczkolwiek nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby ustawiane w parkach, na ulicach czy w przydomowych ogródkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć także w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. Kiedy warto je zamówić?
Podane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą przeważnie ogromnych, nieruchomych prac. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak nieduże prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia na zamówienie, medale okolicznościowe czy nagrody na zwycięzców turniejów. Inicjatorzy przeróżnego typu plebiscytów czy turniejów sportowych nie mają z tym trudności, bo zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje znacznych kosztów, a ich opracowanie należy po prostu powierzyć zawodowemu rzeźbiarzowi.