Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów

Zobacz, gdzie nabyć obrączki Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób ślub jest wyjątkowo ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten łączy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich wierności, oddania i uczucia są obrączki.

Historia i obyczaje dotyczące obrączek

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewielu wie jednakże, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później. Już wcześniej miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w USA, w Iranie, w Meksyku albo na Słowenii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz mierzą obrączki wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, że kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z miedzi, dzisiaj ze złota lub platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal), które symbolizowały moc uczucia. Obecnie do ich stworzenia stosuje się z reguły platynę i złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one też nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]