Najpopularniejsze piłki sportowe – wymiary, waga, wykonanie

Robienie zakupów

Potrzebujesz piłek Hummel? Skieruj się na ten adres.

Mało jest sportów, które można ćwiczyć bez wymogu wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Nawet w licznych dyscyplinach indywidualnych, jak te z obszaru lekkoatletyki oraz gimnastyki, należy wyposażyć się w dysk lub szarfę. Jednakże najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie sprzętem sportowym, pojawiającym się w najróżniejszych sportach zespołowych (i nie tylko), są piłki. W poniższym tekście opisujemy cechy trzech piłek sportowych wykorzystywanych w grach popularnych wśród Polaków.

Piłki do piłki ręcznej, nożnej oraz siatkówki – charakterystyka

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczynki, dlatego że do sukcesu w piłce nożnej nierzadko dążą też panie. Obwód piłki do “nogi” powinien oscylować w granicy 0,68-0,70 metra, a jej waga to na ogół od 410 do 450 gramów. Kiedyś takie piłki wytwarzano ze skóry naturalnej, w XXI w. używana do tego jest przeważnie eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno nazywano “biedronką” z powodu charakterystycznych czarnych łatek, które musiały być dostrzegalne na czarno-białych ekranach telewizorów. Dzisiaj piłki do „nogi” występują w tysiącach niepowtarzalnych wzorów oraz kolorów, a wszystkie popularne turnieje futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza niż ta do „nogi”, gdyż jej obwód to od 65 do 67 centymetrów. Jest od niej natomiast znacznie lżejsza – waży jedynie 260-280 gramów. Wewnątrz znajduje się pęcherz z lateksu, a pomiędzy nim a skórzaną powierzchnią (także zazwyczaj wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z przedstawionych tu piłek, ale co kluczowe jej ciężar oraz wymiary są inne w zależności od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inne wymiary mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszym obwodzie produkowany jest dla trenujących dzieci. Wobec tego obwód piłek dla szczypiornistów to od 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 do nawet 475 g. Dętka tych piłek musi być szczególnie mocna, zatem z reguły wykonywana jest z lateksu. Osłona natomiast powinna zapewniać dobrą przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie dla rozrywki, czy też jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, powinno się wykorzystywać akcesoria wysokiej jakości. Zapewni to nie tylko wyższy komfort w trakcie samej rozgrywki – lepsza piłka bez wątpienia będzie służyć też dłużej.

Nasze dane:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]