Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

Robienie zakupów Rozrywka

Jeśli chcesz zamówić książki thrillery, skieruj się na tę stronę.

Znacząca grupa ludzi interesuje się upiornymi opowieściami. Jedni wolą powieści z pogranicza horroru, drudzy kochają zagłębiać się w głębokie zakątki zagmatwanych umysłów psychopatycznych morderców oraz brutalnych zbirów. W gąszczu podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających odbiorcom historie z życia wzięte oraz te zupełnie fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych dróg styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego pragniemy odczuwać strach?

Amator kryminałów oraz thrillerów od razu powie, iż idzie o szybki przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając przerażające historie chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się silnemu wrażeniu strachu, którego rzadko przeżywa się na co dzień. Dzisiaj brak dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to na ogół finansami, utratą zatrudnienia bądź problemami zdrowotnymi. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których organizm wytwarza w ogromnych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena czy braci Grimm mają z reguły tak straszny i brutalny charakter – w ten sposób baśnie te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami otaczającego ich świata, informując je zarazem, iż to co dobre czasem nie triumfuje.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery – lepsze niż serial

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią czas, szukają filmu na wieczór czy też serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż parę godzin. Entuzjaści klimatycznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które oferowane są na mniej czy bardziej modnych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, częstokroć te filmy i seriale to ekranizacje głośnych książek, jednak nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi porównywalnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną lub horror, odbiera się odmiennie niż serial fabularny – dłużej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każdy opis, rozmowa czy bohater (a również postać z czwartego planu) kształtuje nastrój snutej opowieści. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy na ogół stopniowo, ale pozwala to na skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli więc masz czas i kochasz czytać, pozwól się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz literaturze kryminalnej.

Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa