Kłódka mosiężna czy kłódka żeliwna – materiał ma znaczenie

Ochrona i bezpieczeństwo Robienie zakupów

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny jest bębenek, włamywacz bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy bardzo szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane dostępne również kłódki ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.