Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Robienie zakupów Żywność

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje w temacie kwaszonki.

Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że wydaje nam się, iż jest to wyłącznie słowiański smakołyk, rzadko przyrządzany w pozostałych rejonach świata. Lecz kiszone przetwory warzywne znane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kwaszonki słyną ze swoich aspektów prozdrowotnych

Historycy uznali, iż metoda zabezpieczenia pożywienia poprzez ich przechowywanie w soli, w roztworze octu czy też w solance, wykorzystywana jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiące lat. Proces ten najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której się ją zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków temu była to świetna metoda, aby wydłużyć czas zdatności do konsumpcji warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego pojawił się zwyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zarania swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie jest potwierdzone. Cechują się one m.in. sporą zawartością witaminy C, dlatego marynarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z owsa czy słonecznika.

W innych rejonach świata kwaszonki smakują odmiennie

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni w zasadzie w większości rejonów świata, także w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej i w Kanadzie, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Lecz pickle są tam bodaj niezmiernie lubianym dodatkiem do sandwiczy, hot-dogów i hamburgerów. W naszym kraju obok ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, botwinkę, a także owoce (np. jabłka), a czasem nawet śledzie.

Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się podstawą lub istotnym dodatkiem do tysięcy przepisów regionalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek kiszony podług typowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten zakiszony np. w Izraelu.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]