Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Robienie zakupów Sport i rekreacja

Szukasz kantara skórzanego? Sprawdź http://tinyurl.com/yylntqmv

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on pasować do profilu i rozmiaru głowy konia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach znajdziemy przeróżne typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest jednakże kantar skórzany bądź taśmowy. Dużo większy komfort dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo sztucznym futerkiem, które da się ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Kantary produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego używają właściciele większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, huculskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]