Dla kogo stworzony jest biokominek?

Klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja Robienie zakupów

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – radosna para z kubkiem ciepłej kawy w dłoniach grzeje się przy płomieniach kominka. Szczególnie jesienią oraz zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które dysponują własnym domkiem. Faktem jest, iż standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, ale możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Charakterystyka biokominków i jego najważniejsze walory

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, cechuje się tym, iż założymy go w praktycznie dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia oddzielnej wentylacji, istotne jest natomiast, aby powierzchnia w którym zostanie założony eko kominek miała prawidłową cyrkulację powietrza. Nie wolno instalować go w pokojach całkowicie szczelnych. Znacznym atutem biokominka jest jego prosta budowa (to wszak zaledwie palenisko i obudowa) oraz stosunkowo niewielki ciężar. Najczęściej produkuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można zakupić też modele z obudową z kamienia lub szklaną. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, przykładowo wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W kilku minionych latach popyt na eko kominki tak mocno rozwinął tę linię produktów, że obecnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy modele biokominków narożnych, wolnostojących lub wiszących. Spotkamy modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania w ogrodzie, na tarasie, werandzie, w altanach bądź na balkonie, które można zastosować też jako dekorację ogródka hotelu czy restauracji.

Biokominek nie wyzwala związków szkodliwych

W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, dlatego nie generuje się dym. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje wyłącznie dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wyżej warunek zapewnienia poprawnego obiegu powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, iż po skończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one tym samym na meblach czy sprzętach domowych, gdyż biopaliwo spala się praktycznie doszczętnie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych. Wadą dla niektórych jest to, że biokominki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, jednakże ich atuty, przede wszystkim opcja zamontowania w mieszkaniu i wysokie walory estetyczne, są solidnym argumentem za ich kupnem.