Czarne i zielone tablice kredowe i ich zastosowanie

Robienie zakupów Urządzanie mieszkania

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 14, 20 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i zdaje się, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Historia tablicy kredowej

Na wstępie wypada zaakcentować, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższą kontrastowością, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są pomału wypierane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Czy można wykorzystać tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnym kolorze, to również bardzo dobry dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 4-10 złotych, a wystarcza na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem prac domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można też zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.