Optymalizacja dla urządzeń mobilnych kluczem do sukcesu strony

Promocja i reklama Zagadnienia IT

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że twórcy stron internetowych znacznie chętniej przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest parę rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Należy też zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.