Nie lekceważ kataru u dziecka

Ochrona zdrowia

Katar u niemowlaka może być spowodowany różnymi czynnikami, jednakże w każdym wypadku jest to przyczyną problemów ze snem, dyskomfortu i złego humoru. Jak radzić sobie z katarem u dziecka?

Przyczyny i możliwe powikłania kataru u niemowląt

Najczęściej występującą przyczyną kataru u noworodka są infekcje wirusowe – przeziębienie przekazywane jest drogą kropelkową. O zakażeniu wirusowym świadczy wygląd wydzieliny – jest ona przezroczysta i cieknąca. Natomiast infekcja bakteriami przejawia się zawiesistym katarem o zielonkawym zabarwieniu. Od czasu do czasu katar z noska pojawia się pod wpływem alergenu – niemowlę może reagować w ten sposób różnorodne drażniące czynniki, np. na roztocza kurzu. Niezależnie od źródła infekcji, katar u niemowlaka nie może być lekceważony, ponieważ zbagatelizowanie jego pierwszych symptomów prowadzi do groźnych powikłań. Na pierwszy rzut oka ta drobna dolegliwość może zaowocować zapaleniem ucha środkowego, a nawet niedosłuchem lub porażeniem nerwu twarzowego. Nieleczony katar potęguje również zagrożenie zapaleniem zatok.

Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka?

Leczenie kataru winno skupiać się na usunięciu przyczyny choroby – zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergenu. Wydzielinę z nosa trzeba też na bieżąco usuwać – dzięki temu maluch czuje się bardziej komfortowo, nie ma problemów z jedzeniem czy oddychaniem. Pomocnym do tego przyrządem będzie aspirator Katarek, który usunie wydzielinę odkładającą się w nosie i przeczyści go. Specjaliści rekomendują w pierwszej kolejności rozrzedzenie kataru za pomocą soli fizjologicznej, potem odciągnięcie wydzieliny aspiratorem, a w następnej kolejności nawilżenie błony śluzowej maścią Katarek albo znowu solą fizjologiczną.