leczenie stożka rogówki, megaride kraków

Leczenie stożka rogówki – popraw jakość swojego widzenia

Ochrona zdrowia

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia i może być przyczyną innych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym schorzeniom oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże ma wiele nocyceptorów. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też podwójne widzenie. Choroba ta często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie dolegliwość jest adiustowana za pomocą soczewek kontaktowych bądź okularów, z czasem jednakże niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – rozmaite metody

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie miopii czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie usuwa wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]