Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Ochrona zdrowia Usługi

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre doznania. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.