Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Ochrona zdrowia

Tutaj znajdziesz więcej szczegółów o urologu w Krakowie prywatnie.

Wizyta u urologa wywołuje u szeregu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, jakie bada urologia, uważane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Tymczasem może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo przeróżnych symptomów, które nieraz są ignorowane przez chorych w nadziei, że same ustąpią. Na jakie zatem oznaki trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako bodziec do natychmiastowego zapisania się na wizytę do urologa? Są to w szczególności wszystkie zmiany związane z moczem, a więc pojawienie się w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemne zabarwienie, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być też mniej ewidentne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp oraz ból w okolicy podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, wywołaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Warto przy okazji zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci przeważnie zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu uzyskania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu) oraz leczenia torbieli nerek, stulejki czy też wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]