Sklep z silnikami krokowymi

Instalacje przemysłowe

Czym są silniki krokowe?

Silnik krokowy, określany też mianem silnika skokowego, to typ napędu elektrycznego. Jego nazwa bierze się stąd, iż przy prawidłowym sterowaniu jego wirnik obraca się o pewien z góry zdefiniowany krok (czyli o daną ilość stopni). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę ilości obrotów na sekundę w każdej chwili ruchu. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej budowie tych silników w połączeniu z wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsze urządzenia mechaniczne

Oprócz chirurgii, ponadprzeciętna dokładność bywa bardzo ceniona w innych obszarach życia. Staje się ona też coraz częściej wymagana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe mogą ją dać. Większość elementów urządzeń mechanicznych podlega obecnie sterowaniu z użyciem sygnału cyfrowego, czyli z udziałem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są sterowane dokładnie taki sam sposób – poprzez sekwencyjne nadawanie impulsów prądowych do kolejnych styków motoru. O szybkości rotacji decyduje czas trwania impulsów. I właśnie dzięki dokładności sterowania i brakowi obowiązku zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania obrotami, silniki krokowe zagrzały zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej techniki i można je spotkać w różnorodnych urządzeniach, takich jak napędy CD, drukarki.

Silniki krokowe – wady

Omawiane silniki nie są rozwiązaniem idealnym. Oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet posiadają również kilka wad, o których nie należy zapominać – w porównaniu z innymi typami napędów „na prąd”, pobierają stosunkowo dużo prądu, a także generują niemało energii cieplnej. Zważając na ich konstrukcję maksymalna prędkość obrotowa może okazać się niewystarczająco duża – zazwyczaj nie przekracza ona kilkuset obrotów na minutę.

Silniki krokowe na rynku

Na rynku silniki krokowe są w różnych wariantach. Mogą się różnić pomiędzy sobą między innymi:

  • wymiarami,
  • konstrukcją (na magnesach lub elektromagnesach),
  • właściwościami elektrycznymi.

Pomimo, że silniki krokowe są droższe niż mniej złożone silniki prądu stałego, nadal są wystarczająco opłacalne nawet w niskobudżetowych projektach.