Zobacz, gdzie zamówić silnik szczotkowy, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Wiele maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie wie, z jakich elementów składają się ani jak pracują te urządzenia.
Co należy wiedzieć o silnikach na prąd stały?
Zadaniem silników elektrycznych DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Davenport oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za dużą niezawodność, jak również cichą pracę.
Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne prądu stałego?
Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych na odległość samochodzików czy pociągów, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy również naszym synom oraz córkom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem napędzają modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują też hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od najlepszych światowych marek.
Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]