Co to jest i jak działa motoreduktor?

Instalacje przemysłowe

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz motoreduktor DC.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor kupisz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze pojawia się pewna różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą też inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Największym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe pomiary i testy pojedynczych kompletów elementów. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, średnich lub sporych obciążeń, a także do długiego albo krótkiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Typy oraz wykorzystanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to spedycja, przemysł lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome czy wirniki. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę realnych kombinacji, które teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach czy tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]