Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Branża budowlana

Dowiedz się, gdzie nabyć produkty Enco

Szalunki to to forma tymczasowa, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można też skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robione są chociażby w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Cechują się jak widać bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także specjalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że małe firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]