Szalunki – gdzie się je stosuje?

Branża budowlana

Więcej szczegółów o szalunkach Kielce

Szalunki, zwane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Systemy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych albo mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większość wykonawców i inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać dwa lub trzy surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które świadczą inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłby zupełnie nierentowny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]