Po co wykonywać izolację pionowa i pozioma budynku?

Branża budowlana

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, by jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie będzie wykonana odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja świetnie chroni przed wilgocią na murach, a tym samym powoduje, iż są one odporne na powstawanie plam, a w pomieszczeniach nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, jaką wypełnia

Jedną z oznak niewłaściwie zrobionej izolacji domów są wilgotne ściany. Do tego dodać należy puchnące tynki i wspomniane we wstępie artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków dostrzec można w piwnicy oraz na parterze. Takie problemy bardzo często spotyka się w tych domach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki wybudowane przez laty, czy te nowe. By zrekonstruować nieprawidłowo wykonaną lub brakującą izolację poziomą, powinno się określić do jakiej wysokości powinna ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów położonych pod kątem. Potem zrobione wloty powinno się napełnić stosując w tym celu odpowiedni roztwór uszczelniający. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przepływanie wody w górne części ściany. By jednak izolacja pozioma była naprawdę efektywna, konieczne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się najpierw usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie zabezpieczyć wszystko substancją o działaniu izolującym. Dopełnieniem robót budowlanych jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji budynku najlepiej jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.