Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Branża budowlana

Na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/ znajdziesz więcej szczegółów o okna skrzynkowe producent.

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je możemy w zabytkowych gmachach, wiejskich chałupach lub pałacach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej zakładane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, że dzisiejsze modele są tak samo wydajne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – budowa

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach nierzadko dzielone są na cztery elementów – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i dawniej były używane do wietrzenia wnętrz. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – na przykład chatach z czerwonej cegły.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, powinny być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najchętniej wybierano sosnę lub modrzew, jednak ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są bowiem o wiele bardziej odporne na działanie deszczu, powietrza oraz ekstremalnych mrozów.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]