Jak myć okna bez użycia środków chemicznych?

Branża budowlana

Mycie okien to punkt obowiązkowy domowych porządków. Aby uzyskać lśniące szyby bez smug, do mycia okien możemy wykorzystać powszechnie dostępne środki chemiczne, ale możemy także zdecydować się na ograniczenie użycia sztucznych detergentów. Jak się okazuje, do mycia okien wystarczy zastosować jedynie naturalne środki czyszczące, dostępne w naszej szafce kuchennej, a efekt będzie spektakularny.

Obecnie wiele osób rezygnuje ze stosowania chemii w codziennym życiu i ogranicza użycie konwencjonalnych środków czystości. Ma to związek z większą świadomością ekologiczną społeczeństwa, ale także alergiami, które coraz częściej występują u dzieci i dorosłych. W związku z tym do sprzątania, zamiast tradycyjnych środków chemicznych, wykorzystywane są naturalne produkty, które używane są prawie w każdej kuchni. Wśród nich na pewno trzeba wymienić ocet, kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną, gorącą wodę oraz alkohol – przede wszystkim spirytus salicylowy. Jak się okazuje, wykorzystując tylko te podstawowe produkty możemy perfekcyjnie wymyć okna – bez smug i zacieków.

Jak myć okna bez użycia środków chemicznych?

Mycie okien warto zacząć od oczyszczenia z kurzu i zabrudzeń karniszy oraz wymycia framug. Tu jako naturalny środek czyszczący idealnie sprawdzi się soda oczyszczona lub zwykły proszek do pieczenia. Sodę wystarczy rozpuścić w wodzie, w proporcji 4 łyżki sody na litr wody, i takim płynem przetrzeć ramy okienne. Białe framugi okien PCV odzyskają pierwotny kolor, a ewentualne tłuste zabrudzenia z powodzeniem usuniemy przy użyciu niewielkiej ilości szarego mydła.

Kolejny etap mycia okien to właściwe mycie szyb. Szyby są szczególnie narażone na zabrudzenia, a także na uszkodzenia mechaniczne, jak choćby zarysowania. Do mycia szyb możemy zastosować ekologiczny płyn, przygotowany we własnej kuchni. Jego podstawowym składnikiem jest zwykły ocet, który przede wszystkim skutecznie usuwa tłusty brud, a także doskonale nabłyszcza szyby. Do przygotowania płynu wystarczy 100 ml wody i 100 ml octu. Drugi przepis na eko środek do mycia szyb, to połączone 100 ml spirytus, 100 ml wody i 1 łyżeczka octu.

Dla osób, którym przeszkadza specyficzny zapach octu polecamy sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, które również mieszamy z wodą. Naturalny kwas cytrynowy skutecznie rozpuszcza brud, a dodatkowo pozostawia przyjemny aromat.

Wymyte szyby dokładnie wycieramy, a następnie polerujemy delikatną tkaniną bawełnianą, irchą, ręcznikiem papierowym lub gazetami.

Czym jeszcze myć okna, aby uzyskać piękny połysk bez smug i nie szkodzić środowisku?

Odpowiedź to jest prosta – wystarczy gorąca woda, a właściwie sprężona para wodna. Wykorzystanie parownicy do mycia okien i szyb to doskonałe rozwiązanie, dla wszystkich którzy zmagają się z problemami alergii i nie mogą używać środków chemicznych. Czyszczenie okien gorącą parą nie tylko usuwa wszelkie zabrudzenia z framug i szyb, ale także zabija pleśnie, grzyby i zarazki.

Kiedy myć okna?

Efekt pięknych okien bez smug najłatwiej uzyskamy myjąc okna w pochmurny dzień, kiedy temperatura nie przekracza 20 stopni C. Latem okna najlepiej myć wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak intensywne. Mocne słońce zbyt szybko osusza szyby i na oknach pozostają plamy i zacieki. Niewskazane jest także mycie okien w czasie mrozu, ponieważ szkło może pęknąć, a woda będzie zamarzać na szybach.

Dzięki regularnemu myciu okien i stosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych, konserwacja okien będzie znacznie łatwiejsza.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/jak-myc-okna-bez-uzycia-srodkow-chemicznych/