Topaz mistyczny w jubilerstwie

Biżuteria i kosztowności

Potrzebujesz mistycznego topazu? Odwiedź ten adres

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się dużym zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć na pierwszy rzut oka może się wydać, że to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są efektem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na działanie dużej temperatury i powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień ma purpurowy odcień, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki przynosi obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często stosują go zatem do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również na co dzień. Istotna jest też różnorodność kolorów, dzięki której prościej możemy wybrać biżuterię do danego stroju.